Lista aktualności Lista aktualności

sadzenie lasu z Herbertem oraz PGE GiEK S.A.

Dzisiejszy dzień był dla przedstawicieli PGE GiEK S.A., uczniów i nauczycieli z zespołu Szkół im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie oraz pracowników Nadleśnictwa Bełchatów bardzo pracowity bowiem sadziliśmy wspólnie las!

Bardzo cieszy nas ekologiczna inicjatywa młodzieży z naszego regionu. Las, który uprzednio rósł w miejscu sadzenia, został wycięty dwa lata temu i drewno z niego trafiło do Waszych domów na opał, do tartaków aby mogło służyć jako meble, podłogi i drewniane zabawki. Przed przystąpieniem do pracy udzielono uczestnikom krótkiego instruktażu. Odpowiednia technika sadzenia ma kolosalny wpływ na jakość i żywotność przyszłego drzewostanu. Powierzchnia jaką przygotowaliśmy na dzisiejszą akcję wynosiła 3,81 ha i poprzednio rósł na niej drzewostan sosnowy. Aby dostosować skład gatunkowy do siedliska na tym obszarze, urozmaicono go o brzozę, dąb i modrzew. Nikomu nie zabrakło dzisiaj chęci do pracy i entuzjazmu, choć wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że efekty naszej pracy będą widoczne dopiero za dziesiątki lat. Uczniowie Herberta przywieźli ze sobą baner z hasłem „Herbert dla pokoleń” i to zdanie idealnie opisuje naszą dzisiejszą pracę, z której skorzystają dopiero przyszłe pokolenia.

Uprawa posadzona, ale to nie koniec naszej pracy. W przyszłości będziemy wykonywali na tej powierzchni szereg zabiegów gospodarczych- pielęgnacje, czyszczenia, trzebieże. A wszystko po to, aby za kolejne 100 lat móc zrobić z tych drzew meble, podłogi, wybudować domy.

Po ciężkiej pracy wszyscy mogli odpocząć przy ognisku w Szkółce Leśnej Borowiny. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za poświęcony czas oraz ogromne zaangażowanie.