Lista aktualności Lista aktualności

PIKNIK RODZINNY "CZAS W LAS" ZA NAMI

Relacja z sobotniego Pikniku Rodzinnego „Czas w las”

W minioną sobotę, 15.06.2019r. w Szkółce Leśnej Borowiny odbył się po raz drugi Piknik Rodzinny – Czas w las. I tym razem przygotowaliśmy atrakcje, z których chętnie korzystali przybyli goście.

Jedną z atrakcji był pokaz sokolniczy. Uczestnicy mogli obejrzeć z bliska ptaki drapieżne, które na co dzień prowadzą raczej skryty tryb życia. Gatunki, jakie można było zobaczyć to między innymi: Orzeł przedni, Orzeł stepowy, Puchacz, Puszczyk, Sokół wędrowny, Myszołów zwyczajny czy Jastrząb harrisa. Odważniejsi mogli potrzymać ptaki na ręce. Sokolnik odpowiadał na wszystkie pytania, przy tym wspomniał o wielu ciekawostkach na temat biologii i życia ptaków, a także metod polowań związanych z w/w ptakami łownymi.

W naszym zielonym namiocie dzieci mogły samodzielnie przygotować drewniany magnes na lodówkę, kolorować drewniane kolorowanki lub zagrać w leśne, drewniane memory. Łowcy nagród chętnie podchodzili do koła fortuny, gdzie mogli pochwalić się swoją wiedzą.

Przez cały czas trwania pikniku w tle słychać było warkot pilarki spalinowej. Goście mogli podziwiać jak rzeźbi się w drewnie. W efekcie prac rzeźbiarza Szkółka Leśna Borowiny zyskała nowy eksponat – Sowę.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica pneumatyczna. Zorganizowaliśmy Zawody Strzeleckie z okazji Pikniku Rodzinnego w dwóch kategoriach- „dzieci do lat 12” oraz „seniorki i seniorzy”. Najlepsi strzelcy otrzymali dyplomy oraz medale za osiągnięte wyniki.

Zainteresowani mogli zwiedzieć również interaktywną ścieżkę edukacyjną „Opowieści Bielika” z leśnym edukatorem bądź samodzielnie. Izba edukacyjna była otwarta dla wszystkich i można było w niej zobaczyć zwierzęta, które na co dzień są skryte w leśnej gęstwinie. Uczestnicy dostawali zestaw zagadek, które musieli dopasować do gatunków zwierząt. W razie wątpliwości zawsze mogli liczyć na naszą pomoc!

W Izbie edukacyjnej odbył się również „Leśny Quiz”, w którym udział wzięło osiem drużyn. Rodziny rywalizowały o nagrody główne czyli o kosze piknikowe z wyposażeniem!

Największym jednak zainteresowaniem z leśnej części atrakcji cieszył się pokaz maszyn wielooperacyjnych – harwestera i forwardera. Dzięki pokazowi mogliśmy ukazać zainteresowanym, jak maszyny codziennie pracują w leśnych warunkach oraz uświadomić, że dzięki nim prace wykonywane w lesie są bezpieczniejsze oraz szybsze. Po pokazie zainteresowane i odważne dzieci mogły wejść do maszyn.

Do współorganizacji pikniku zaprosiliśmy również gości honorowych, którzy byli świetnie przygotowani.

Dzięki udziałowi Policji, dzieci poznały najprawdziwszy wóz policyjny od środka. Wsiadając do auta mogły poczuć się jak prawdziwi policjanci goniący przestępców na sygnałach dźwiękowych. Chętni zamienili się także w pilnujących porządku policjantów w bojowych kamizelkach, kaskach oraz z tarczą i pałką policyjną w dłoni. Mali „dochodzeniowcy” pobierali odciski palców. Straż pożarna pokazała sprzęt gaśniczy oraz pozwalała usiąść na quadzie. Z zainteresowanymi osobami dzielili się również wiedzą na temat gaszenia leśnych pożarów oraz trudów pracy związanych z pełnieniem funkcji strażaka, zarówno ochotnika (OSP Bełchatów) jak również zawodowego (PSP Bełchatów).

Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwał sztab medyczny, który w wolnych chwilach przekazywał wiedzę dotyczącą rzeczy najważniejszej – ratowania życia. Na pikniku można było skorzystać z ich bogatego doświadczenia  oraz przećwiczyć resuscytację na fantomie.

Dla zmęczonych atrakcjami czekał odpoczynek w cieniu szumiących sosen. Można było w wolnej chwili napić się chłodnej wody, kawy czy herbaty oraz  upiec kiełbaskę w rozpalonym ognisku.

Dziękujemy za świetną zabawę i liczną frekwencję!

Do zobaczenia za rok!